Zdolność kredytowa
Badanie zdolności kredytowej obrazuje finansową sytuację konsumenta, pod względem możliwości spłaty przez niego finansowego zobowiązania np. darmowej pożyczki.
Na ocenę zdolności kredytowej składa się przede wszystkim analiza przychodów i wydatków pożyczkobiorcy oraz jego dotychczasowa historia kredytowa.
Kalkulator zdolności kredytowej
Instytucje finansowe mają obowiązek badać zdolność kredytową konsumentów starających się o przyznanie pożyczki.[1]
W celu zbadania zdolności kredytowej pożyczkodawcy mogą na przykład korzystać z różnych baz danych.[2] Jedną z tego typu baz jest Biuro Informacji Kredytowej.
Istnieją podmioty, które udzielają pożyczek bez badania zdolności kredytowej. Nie opierają one swojej decyzji na bazach danych i zaświadczeniach.
W takim przypadku chwilówki są udzielane na podstawie oświadczenia klienta, czyli prostego wywiadu na temat jego aktualnych dochodów, zobowiązań kredytowych i innych istotnych informacji (wszystko w formie krótkiego formularza do wypełnienia na stronie internetowej pożyczkodawcy).
Główne aspekty weryfikacji zdolności kredytowej konsumenta:
- Wielkość przychodów i ich źródło
- Historia kredytowa
- Wiek
- Wykształcenie
- Sytuacja mieszkaniowa
- Stan cywilny
Jeśli pożyczkodawcą jest bank, wówczas ocena zdolności kredytowej jest dokonywana zgodnie z zapisami ustawy Prawo bankowe.[3]
Przypisy
[1] Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim, Dz.U. 2011 nr 126 poz. 715 z późn. zm., art. 9 ust. 1.
[2] Op. cit., art. 9 ust. 2.
[3] Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, Dz.U. 1997 nr 140 poz. 939 z późn. zm., art. 70 ust. 1-3.