Biura Informacji Gospodarczej

W Polsce istnieje kilka biur informacji gospodarczej. Swoją działalnością pomagają one w utrzymaniu transparentności podczas zawierania różnego rodzaju umów pomiędzy przedsiębiorstwami i konsumentami.

Najbardziej znane z nich to:

BIG InfoMonitor

Biuro Informacji Gospodarczej

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. jest polskim biurem informacji gospodarczej, mającym swoją siedzibę w Warszawie.

Biuro przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze dotyczące konsumentów i przedsiębiorców. Jako jedyne daje możliwość dostępu do baz BIK (Biuro Informacji Kredytowej) oraz ZBP (Związek Banków Polskich), co daje możliwość do zapoznania się z historią kredytową sprawdzanego podmiotu.

Podstawą działalności BIG InfoMonitor jest ustawa o udostępnianiu danych gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r.

Informacje, którymi zajmuje się biuro, dotyczą zadłużeń oraz terminowych spłat wymienionych wcześniej podmiotów. Konsument może zostać wpisany do rejestru, gdy jego dług przekroczy 200 zł, w przypadku przedsiębiorcy jest to 500 złotych.

| Bez względu na rodzaj podmiotu, musi minąć 30 dni od terminu płatności, aby istniała podstawa do wpisu.

Kto może przekazywać informacje o dłużnikach?

Są to:

  1. gminy, urzędy miast,
  2. operatorzy telewizyjni oraz telefonii stacjonarnej czy komórkowej,
  3. sądy,
  4. firmy pożyczkowe,
  5. banki,
  6. zarządcy nieruchomości,
  7. firmy ubezpieczeniowe, leasingowe, faktoringowe,
  8. dostawcy energii,
  9. hurtownie,
  10. osoby fizyczne (na podstawie prawomocnego wyroku sądowego
    z klauzulą wykonalności),
  11. firmy transportowe.

Podmiotami, które mogą pobierać informacje na temat dłużników (ale też terminowych płatnikach) są podmioty gospodarcze (po spełnieniu pewnych kryteriów) oraz osoby fizyczne (w ograniczonym stopniu). Przedsiębiorcy natomiast mogą być sprawdzani bez ograniczeń zarówno przez jednych, jak i drugich.

Weryfikacja w BIG InfoMonitor
Schemat weryfikacji konsumenta w BIG przez banki i instytucje pożyczkowe.

Aby pobrać dane o konsumencie przez firmę, on sam musi udzielić takiej zgody. Osoba fizyczna ma dostęp do informacji na swój temat – może je bezpłatnie sprawdzić co 6 miesięcy poprzez pobranie Raportu o Sobie. Może też dowiedzieć się jaka instytucja pytała o niego w BIG (Raport z Rejestru Zapytań).

| Istnieje możliwość zgłoszenia do BIG sprzeciwu bądź reklamacji wobec danych zawartych w bazie, jeśli osoba, której dane dotyczą, ma co do nich zastrzeżenia.

Jakie możliwości daje nam BIG InfoMonitor?

  • sprawdzenie wiarygodności kontrahentów, pożyczkobiorców,
  • odzyskanie należności dłużników,
  • zbudowanie pozytywnego wizerunku osoby lub firmy,
  • analiza statystyk nt. różnych sektorów gospodarki,
  • sprawdzenie kto umieścił dane nt. podmiotu,
  • sprawdzenie jaka instytucja wysyłała zapytanie o nas (w czasie ostatnich 12 miesięcy).

BIG InfoMonitor w skrócie:

  • 79 milionów informacji gospodarczych
  • co 2 sekundy pobierane raporty
  • 101,3 milionów pobranych raportów o zadłużeniu osób lub firm

Czy sprawdzanie w BIG jest konieczne?

Baza danych BIG jest wykorzystywana przez wiele podmiotów, które chcą zweryfikować swoich potencjalnych kontrahentów lub pożyczkobiorców (w przypadku instytucji finansowych i banków).

Nie istnieje ustawowy obowiązek sprawdzania danych w BIG. Na rynku pożyczek online można spotkać podmioty, które umożliwiają swoim klientom wzięcie pożyczki bez BIG. W zamian sprawdzają one inne bazy danych.

Jak sprawdzić samego siebie w BIG?

To nic trudnego! Trzeba przejść kilka prostych kroków.

W pierwszej kolejności należy zarejestrować konto na stronie www.big.pl poprzez podanie adresu e-mail oraz hasła. Następnie zostaje wysłany nam link aktywacyjny na podany przez nas e-mail.

Klikamy w link aktywacyjny i możemy się już logować na nasze konto.

Z aktywnego już konta dodajemy załącznik w postaci skanu lub zdjęcia dowodu osobistego. Według regulaminu możemy zasłonić część danych, tak aby widoczne były: imię, nazwisko, PESEL, numer, seria dokumentu tożsamości, data ważności dokumentu oraz adres zameldowania (w przypadku gdy występuje na dowodzie osobistym), następnie wysyłamy dokumenty do weryfikacji.

BIG InfoMonitor dokona weryfikacji naszego dokumentu tożsamości i wyśle do nas informację o rejestracji na adres e-mail podany wcześniej w formularzu rejestracyjnym.

Teraz możesz już pobrać Raport o Sobie.

Cennik BIG InfoMonitor
Cennik usług dla firm. (źródło: https://www.big.pl)

Wykreślenie z bazy dłużników

Co musimy zrobić, by nie widnieć już w bazie dłużników?

Zupełnie nic. Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych zobowiązuje wierzyciela do usunięcia danych na Twój temat z rejestru dłużników BIG InfoMonitor w ciągu 14 dni od daty spłaty zadłużenia. Leży to całkowicie po jego stronie. Jeśli tego nie uczyni, zostanie obciążony karą finansową w wysokości 30 000,00 złotych.

Ważne jest, że w przypadku niezgodnych danych znajdujących się w rejestrze BIG InfoMonitor możemy zgłosić reklamację. Reklamacja powinna zawierać co nazwę firmy lub imię i nazwisko konsumenta oraz opis zgłaszanych zastrzeżeń.

| Big InfoMonitor udziela odpowiedzi na reklamację w czasie 30 dni od daty skutecznie doręczonego, poprawnie uzupełnionego formularza reklamacyjnego.

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

ERIF S.A.

Biuro informacji gospodarczej jest jedną ze spółek Grupy Kapitałowej KRUK. Prowadzi działalność, która polega na przyjmowaniu, przechowywaniu i ujawnianiu danych gospodarczych tj. informacje o dłużnikach oraz płatnikach.

Z portalu dowiemy się nie tylko o zadłużeniach, ale także o terminowych spłatach osób, którymi jesteśmy zainteresowani. Biuro rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące rzetelności klientów czy kontrahentów biznesowych.

Dzięki bazie danych będziemy w stanie uniknąć niespodziewanych kłopotów, co wzmocni nasze poczucie bezpieczeństwa. Podmioty gospodarcze korzystają bardzo często z bazy. Dzięki znajomości informacji w niej zawartych są w stanie rozeznać wiarygodność drugiej strony i tym samym podejmować dobre decyzje o współpracy. Ryzyko stanowczo maleje.

Weryfikacja w ERIF
Proces weryfikacji wniosku o pożyczkę przy wykorzystaniu danych zawartych w ERIF.

Podstawą działalności ERIF S.A. jest Ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (Dz. U. Nr 81, poz. 530 ze zm.), jak również Regulamin Zarządzania Danymi z dnia 21 grudnia 2010 roku, zatwierdzony przez Ministra Gospodarki po uzyskaniu pozytywnej opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Co daje ERIF?

Bazie ERIF S.A. zawdzięczamy:

  • dostęp do informacji gospodarczych o podmiotach,
  • ograniczenie ryzyka przy zawieraniu umów, zawiązywaniu współpracy,
  • poczucie stabilności i bezpieczeństwa,
  • możliwości odzyskania zobowiązań od dłużników,
  • zachowanie płynności finansowej,
  • tworzenie dobrego wizerunku podmiotu.

Jakich branż dotyczy baza ERIF?

  • telekomunikacja,
  • strefa budżetowa,
  • finanse,
  • multimedia,
  • sektor bankowy.

Na czym polega unikatowość ERIF BIG S.A.

Wartością wyróżniającą biuro jest fakt, iż w bazie znajdują się dane dotyczące dłużników dopisywane przez spółkę z Grupy Kapitałowej KRUK. Danych tych nie znajdziemy w żadnym innym biurze. To daje szersze horyzonty kontroli naszych prawdopodobnych, przyszłych kontrahentów czy klientów.

Dzięki KRUKOWI należności pod kontrolą mają banki, ubezpieczyciele, pośrednicy kredytowi, inne instytucje finansowe oraz operatorzy multimediów i telekomunikacji. Jednak to nie wszystko. KRUK podejmuje współpracę również ze spółdzielniami mieszkaniowymi czy zakładami energetycznymi i innymi dystrybutorami.

| Baza ERIF jest stale weryfikowana przez biegłego rewidenta, co daje gwarancję wiarygodności informacji znajdujących się w bazie. Weryfikacja taka następuje co kwartał. Podmiotem wykonującym tę usługę dla biura jest firma KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.

Misją ERIF BIG S.A. jest budowanie wiarygodności i odpowiedzialności w relacjach między uczestnikami obrotu gospodarczego. Jednocześnie wzmacniamy bezpieczeństwo zawieranych przez nich transakcji finansowych.
ERIF S.A.

Biuro pomaga wszystkim podmiotom poprzez udostępnianie informacji – zwiększa ich świadomość, obrazuje konsekwencje zalegania zobowiązań (głównie finansowe), a także wykazuje korzyści wynikające z terminowych spłat.

Jakie dane przechowuje ERIF?

  • dotyczące zaległości w spłatach zobowiązań,
  • informacje o terminowych spłatach,
  • użycie przez osoby trzecie cudzego dokumentu bądź o podrobieniu podpisu.

Najnowsze dane wskazują, że w bazie ERIF BIG S.A. na dzień 2 kwietnia 2019 r. widniało ponad 58 milionów wątków, których wartość przekroczyła 43 miliardy złotych! W tym 54,8 miliony zagadnień dotyczyło informacji pozytywnych.

Jak widać, baza jest ogromna! Daje to dużo możliwości, ale także ograniczeń. Może utrudniać zadłużonym otrzymanie wsparcia finansowego, czy to w postaci kredytu, pożyczki czy choćby możliwości zakupów ratalnych. Tym bardziej że dłużnika, po spełnieniu pewnych warunków, może wpisać każdy podmiot – przedsiębiorstwo lub nawet osoba fizyczna. Baza może powiększać się w dużym tempie.

Jak sprawdzić czy widniejemy w rejestrze ERIF BIG S.A.

W przypadku klientów indywidualnych wpisani mogą zostać dłużnicy, których zadłużenie wobec instytucji finansowych wynosi min. 200 złotych, a termin płatności przekroczył 60 dni (takie same warunki jak w bazie KRD czy BIG InfoMonitor).

Jeśli tak się dzieje, w tym momencie zostajemy wpisani do rejestru. BIG utworzył portal infoKonsument.pl, który umożliwia wgląd do danych na swój temat bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Można wykupić też monitoring swojego statusu. Gdy ulegnie on zmianie, otrzymamy odpowiedni alert.

Klienci indywidualni

Aby sprawdzić dane o sobie, możemy pobrać Raport o Sobie w cenie 6,49 zł. Jeśli interesuje nas, kto o nas pytał, to wyciąg z Rejestru Zapytań kosztuje też 6,49 zł. Oczywiście, jeśli nie zgadzamy się z zawartymi w bazie danymi, możemy wnieść sprzeciw wobec nich w formie pisemnej bądź elektronicznej.

Po jego wniesieniu ujawniane dane zostają wstrzymane do udostępnienia na okres nie dłuższy niż 30 dni. Po rozpoznaniu sprzeciwu ERIF dokonuje stosownej aktualizacji danych.

Przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwa, aby znaleźć się w bazie, muszą być zadłużone na kwotę min. 500 złotych, a termin płatności musi przekroczyć 60 dni. Firmę możemy również sprawdzić w serwisie infoKonsument.pl.

Jest to bardzo przydatna usługa. Klienci zazwyczaj sprawdzają płynność finansową biur podróży, firm remontowo-budowlanych oraz developerów. Pomaga to uniknąć wielu kłopotów i minimalizuje ryzyko trefnej decyzji.

| Wykreślenie podmiotów z rejestru może nastąpić na podstawie informacji o wygaśnięciu zobowiązania poprzez: orzeczenie sądowe oddalające powództwo o zapłatę lub ustalające wygaśnięcie zobowiązania, dowód zapłaty, pokwitowanie, akt zgonu, oświadczenie wierzyciela o zwolnieniu z długu, postanowienie o wykreśleniu wierzyciela lub dłużnika z rejestru.

Na koniec

Podsumowując, biura informacji gospodarczej dają użytkownikom wiele narzędzi i możliwości, które eliminują ryzyko finansowe w ogromnym stopniu. Dzięki tym bazom jesteśmy w stanie sprawdzić wiarygodność oraz terminowość spłat innych podmiotów na rynku finansowym.

Informacje zawarte w bazie danych gospodarczych mogą nie tylko zaszkodzić. Pozytywna historia kredytowa budowana poprzez terminowość spłat jest pozytywną reklamą naszej osoby lub firmy. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o regularne spłaty zobowiązań.

W przypadku ubiegania się o kredyt, leasing czy pożyczkę nie będziemy musieli niczego się obawiać. Gdy będziemy mieć „czyste konto” decyzja o przyznaniu wsparcia finansowego, będzie jedynie formalnością. Dbajmy o nasz wizerunek finansowy, a na pewno tego nie pożałujemy.

Możemy także wspierać bazy poprzez zgłaszanie nieuczciwych podmiotów, co wpływa na ich powiększenie, a tym samym zawęża grono oszustów czy naciągaczy, z którymi moglibyśmy zawiązać współpracę. Malejące ryzyko = pewna inwestycja. Zachęcam, abyście korzystali z tych możliwości, a będziecie spać spokojnie.